20. Su Altı Bilim ve Teknoloji Toplantısı

Urla / İzmir, 16-17 Kasım 2017

SBT 2017

 

 

Değerli Su Altı Gönüllüleri,

Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Urla’da yapılacak olan 20. Su Altı Bilim ve Teknoloji Toplantısı, ilk olarak 1995 yılında düzenlenmiştir. O tarihten günümüze farklı üniversitelerin çatısı altında yapılan bu toplantılar, Su altı Arkeolojisi, Su altı Fizyolojisi, Jeoloji, Jeomorfoloji, Deniz Biyolojisi, Deniz Hukuku, Suya Doymuş Arkeolojik Eser Konservasyonu ve Su altını araştırmada kullanılan yeni teknolojilerle ilgili farklı bilimsel çalışmaların sonuçlarının ortaya konduğu disiplinler arası bir çalışmadır.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan Anadolu’da, denizler ve su altına yönelik olan bilimsel çalışmalar arzu edilen düzeyin altında kalmıştır. Ancak son yıllarda ülkemizde konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaların yanı sıra, bu konuda lisans üstü düzeyde eğitim veren kurumların ve Araştırma Merkezleri’nin sayıca çoğalmış olması ümit vericidir. Özellikle denizlerimize yönelik her alandaki koruma bilincinin devlet politikası haline dönüşüyor olması, biz deniz ve su altına yönelik çalışmalar yürütenleri sevindirmektedir.

Ülkemizde su altı araştırmalarına yönelik en uzun soluklu sempozyum olan Su Altı Bilim ve Teknoloji Toplantısı, Ankara Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, İzmir Urla’da bulunan Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 16-17 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sempozyum, yakın zamanda kaybettiğimiz ve su altına gönül veren değerli insan Sayın Mustafa V. Koç’a ithaf edilecektir.

Yerli ve yabancı bilim insanlarından oluşan bilim kurulu, sözlü ve poster sunum olarak iki kategori belirlemiştir. Her iki sunum şekli de Türkçe veya İngilizce olarak sunulabilecektir. Toplantı bildiri özetleri ve kitabı Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yayımlanacaktır.

20. Su Altı Bilim ve Teknoloji Toplantısı – SBT 2017 katılımcılarının, sunmayı düşündükleri sözlü/poster bildiriler için “http://ankusam.ankara.edu.tr” sayfasında yer alan “Katılımcı Bilgi Formu” nu doldurarak 300 kelimeyi aşmayacak özetleri ile birlikte 31 Mayıs 2017 tarihine kadar “sbturla2017@gmail.com” e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Gönderilmiş olan sözlü/poster sunumlara ait özetler “Bilim Kurulu” tarafından değerlendirildikten sonra tarafınıza bilgi verilecektir. sözlü/poster bildirilere ait kabul yazıları elektronik ortamda iletişim adresine gönderilecektir. Kabul yazısından sonra web sayfasında yer alan takvime göre hareket edilerek, “tam metin” olarak bildirilerin, web sayfamızda yayımlanan “bildiri yazım kurallarına” uygun olarak hazırlanmaları gerekmektedir.

İlginiz ve desteğiniz için teşekkür eder, Cumhuriyetin ilk üniversitesinin çatısı altında düzenlenecek olan SBT 2017 – Mustafa V. Koç toplantısında sizleri aramızda görmekten onur duyarız.

 

Prof. Dr. Hayat ERKANAL

Bilim / Düzenleme Kurulu Başkanı